Trwają prace nad budżetem Gminy na rok 2023

Posiedzenie komisji problemowych Rady Miasta w Pakości

 

11.09.2022 na wspólnym posiedzeniu komisji RM Pakość radni miasta Pakości odmieniali słowo "kryzys" przez wszelkie przypadki. W finanse samorządu Pakości bije inflacja i podwyżka cen energii oraz ciepła. Podwyżki cen gazu i prądu dotykają również przedsiębiorstwo komunalne, które świadczy usługi dla mieszkańców Pakości. Wyższe rachunki zapłacimy za wodę, ścieki, i inne usługi komunalne.

Z usług publicznych zapewnianych przez miasto i gminę Pakość korzystamy każdego dnia, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niestety w świetle aktualnych danych finansowych i ze względu na szereg zewnętrznych czynników (w tym epidemię oraz galopującą inflację) nasz standard życia może wkrótce się pogorszyć.

W urzędzie Gminy powstaje plan na to, jak poradzić sobie z galopującymi zwyżkami cen energii. Przyciemnienie światła i zmniejszenie temperatury to nie jedyne pomysły na oszczędności. Dostawcy prądu i ciepła proponują wzrost cen o 300 % . Proponowany nakaz oszczędności o przynajmniej 10 proc. trzeba zrobić, ale racjonalnie, bo nie możemy oszczędzać w jakiś radykalny sposób w zakresie oświetlenia. Mamy kwestie monitoringu, ludzie chodzą do pracy bardzo wcześnie, muszą do tej pracy bezpiecznie dotrzeć, dzieci wracają ze szkół. Nie robimy czegoś, co będzie tak naprawdę na pokaz, tylko tam, gdzie rzeczywiście możemy rozsądne ilości energii oszczędzić.  Ta sytuacja powoduje konieczność poszukiwania w każdej jednostce samorządowej możliwości ograniczenia czy zmniejszenia ilości energii. To są też takie ograniczenia czasowe. U nas dominują jednostki funkcjonujące w dzień: szkoły, przedszkole, urząd. Więc tutaj możemy wprowadzać obniżenia w okresie popołudniowym i wieczornym.

Podatek od nieruchomości to obecnie jeden z najważniejszych generatorów przychodu dla jednostek samorządu terytorialnego. Decyzje w spawie obowiązujących wysokości na 2023 r. każda gmina ma ogłosić do końca bieżącego roku. Minister finansów  ustala w rozporządzeniu maksymalne stawki, czyli limity, do których w konkretnej miejscowości obowiązujące tam podatki i opłaty lokalne mogą być stosowane. Gdy gmina jest bogata i ma inne wpływy do budżetu, stosuje niższe niż dopuszczalne stawki albo w ogóle z takich podatków i opłat zwalnia swoich mieszkańców i działające na ich terenie firmy. Jednak w kryzysie, jaki mamy, oraz planowanych dochodach Gminy Pakość będziemy najprawdopodobnie zmuszeni do zastosować stawki wskazane przez ministra finansów.

Dla mieszkańców Pakości oraz firm zmagających się z dramatycznym wzrostem kosztów wzrost podatku od nieruchomości jest niepokojącą informacją. W takiej sytuacji warto jeszcze w tym roku zweryfikować podstawę opodatkowania w poszukiwaniu ewentualnych oszczędności w obszarze podatku od nieruchomości.

 

Komentarze