Nordic Walking
Korzenie tego rodzaju aktywności fizycznej sięgają lat 30-tych XX wieku. Po raz pierwszy chodzenie z kijami zastosowano w Finlandii, jako alternatywny trening dla narciarzy poza sezonem zimowym. Ale dopiero we wczesnych latach 80-tych zyskał znaną nam formę rekreacji dla wszystkich.
W samej Finlandii 760 tysiecy ludzi, tzn. 19% populacji, uprawia ten sport systematycznie, co najmniej raz w tygodniu, a jego popularność rośnie lawinowo nie tylko w Europie, ale również w Kanadzie, Chinach, Japonii, a nawet w Kuwejcie.
To, co poza modą oczywiście, przekonuje tych wszystkich ludzi do chodzenia z kijami, to szereg korzyści, jakie odnoszą z ich używania w porównaniu do zwykłego spaceru bez obciążenia, a mianowicie:
- zwiększony o 46% wydatek energetyczny
- mięśnie klatki piersiowej, ramion i brzucha, tricepsy, bicepsy są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu, to prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu,
- odciążenie wszystkich stawów zarówno kończyn jak i kręgosłupa, co można zobrazować jako odjęcie 5 kg obciążenia na każdy krok marszu, w sumie 5 ton w ciągu godziny.
Dodatkowe zalety Nordic Walking:
- można go uprawiać wszędzie, niezależnie od pory roku,
- jest skierowany dla każdej grupy wiekowej,
- technika Nordic Walking'u jest stosunkowo łatwa do opanowania,
- jest prostą i przyjemną formą rehabilitacji, jak i optymalnym kardiotreningiem,
- powoduje odciążenie stawu skokowego, kolanowego, biodrowego i kręgosłupa, co jest bardzo istotne w przypadku osób otyłych, ludzi po operacjach i różnego rodzaju zwyrodnieniach,
- poprawia postawę,
- podnosi sprawność układu krążenia,
- poprawia stabilność podczas pokonywania śliskich i nierównych powierzchni,
- podnosi ogólną odporność organizmu,
- wpływa na obniżenie cholesterolu.
Wytyczona trasa Nordic Walking w Łącku ma 6 km długości.