Szykujemy się do świąt

Biała kiełbasa – trochę historii

O pochodzeniu białej kiełbasy mówią jedynie legendy. Jedna z nich, ta najbardziej popularna, mówi, że przysmak ten został wymyślony w lutym 1857 roku w Monachium przez niejakiego Seppa Mosera – właściciela gospody „Zum ewigen Licht”. Stworzenie nowego rodzaju kiełbasy zwanej Weisswurst było podobno wynikiem przypadku, gdy gospodarz, nie mając jelit baranich do wyrobu typowo niemieckiej kiełbasy, użył jelit wieprzowych. Obawiając się pęknięcia kiełbasek podczas pieczenia, postanowił je tylko sparzyć gorącą wodą. Goście byli zachwyceni.

W polskiej historii kulinarnej biała kiełbasa pojawiła się w 1893 roku – z tego okresu pochodzi najstarsza jej rodzima receptura. Co ciekawe, skład polskiej białej kiełbasy odrobinę różni się od tego znanego z niemieckich książek kucharskich. W naszej tradycji podstawowy farsz tworzy mięso wieprzowe (czasem wołowe) oraz przyprawy (czosnek, majeranek, pieprz). W tradycji niemieckiej biała kiełbasa powstaje z mięsa cielęcego i słoniny. W ramach doprawienia dodaje się: cebulę, pietruszkę, gałkę muszkatołową i skórkę cytryny. Można więc śmiało powiedzieć, że polska myśl kulinarna wypracowała swoją własną niepowtarzalną recepturę.

Dlaczego biała kiełbasa jest inna niż pozostałe?

Swoją nazwę wyrób zawdzięcza oczywiście kolorystyce, choć przed ugotowaniem kiełbasa ma kolor różowy, a po ugotowaniu zwykle staje się szara. Być może więc nazwa kiełbasy ma swoje źródło w białym kolorze jelita. Biała kiełbasa przedawana jest w dwóch formach – surowej lub parzonej. Ta pierwsza wymaga obróbki cieplnej i nie nadaje się do pokrojenia przed ugotowaniem lub upieczeniem. Ta druga może być spożywana od razu po zakupieniu. Dobra kiełbasa po sparzeniu powinna być miękka, soczysta i krucha. Im więcej soli w wyrobie, tym kiełbasa jest bardziej różowa. Z racji tego, że to kiełbasa surowa – ma ona krótki termin przydatności do spożycia – w przeciwieństwie do produktów wędzonych. Ze względu na miękką osłonkę można ją jeść po obróbce cieplnej, bez zdejmowania skóry.

Biała kiełbasa na wiele sposobów

W okolicach Świąt Wielkanocnych, tradycja podawania żurku z białą kiełbasą podczas świątecznego biesiadowania jest symbolem tych świąt

Komentarze

Warto przeczytać