Jesienne sadzenie drzew

Wspólnie z mieszkańcami Rybitw i Łącka wzdłuż drogi powiatowej w dniu 21 października 2023 posadzono żywopłot składający się z 200 sadzonek buka zwyczajnego. Do wspólnego sadzenia drzewek przy nowopowstałym placu rekreacyjnym w Rybitwach-Łącko zaprosił nas sołtys Łącka Tomasz Oset.

O ile posadzone na placu drzewa jarzębiny dobrze będą radzić sobie z pochłanianiem zanieczyszczeń w obszarach otwartych, to posadzony żywopłoty znacznie skuteczniej będzie oddziaływać w otoczeniu dróg.  Posadzony dzisiaj żywopłot będzie się znajdować dokładnie na poziomie rur wydechowych samochodów poruszających się po dość ruchliwej drodze powiatowej z Pakości do Tuczna. Im dalej od drogi, tym bardziej rozrzedzają się emisje spalin z samochodów - więc każdy żywopłot, który spowalnia przepływ powietrza i wyłapuje szkodliwe substancje, lepiej będzie chronić bawiące się dzieci i dorosłych przebywających na tym placu.

Tej akcji nie udałoby się przeprowadzić bez pomocy lokalnych przedsiębiorców, Lasów Państwowych oraz wspólnego udziału mieszkańców dwóch  sołectw Rybitwy i Łącko.

 

Komentarze