Dzień seniora

Miałem dzisiaj zaszczyt brać udział w spotkaniu z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Seniora, które odbyło się 8 listopada 2022 r w OKiT w Pakości.

Do Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości przyszli ci, dla których wiek nie jest przeszkodą w aktywności, którzy chcą się rozwijać i poznawać nowe osoby. Wiem, że nasi Pakoscy seniorzy są bardzo aktywni. Instytucja babci i dziadka odeszła już chyba do lamusa, bo nasi seniorzy odkrywają w sobie nowe pasje, nowe zainteresowania, i dzięki takim osobom jak Ewa Mikołajczyk kierownik Dziennego Domu Seniora+ w Pakości, organizatora tej uroczystości mogą uwierzyć w siebie i się realizować. Pokazują, że można się spotkać, i razem robić dużo fantastycznych rzeczy.

Taki dzień jak dziś pokazuje, że w życiu na nic nie jest za późno. I to, co nas hamuje, to przede wszystkim nasze obawy - „co ludzie powiedzą", „jestem za stara”, „nie ogarniam tego”... Kolejne obawy są o to, czy mi się uda. Wszyscy, niezależnie od wieku, powinniśmy pracować nad tym, żeby oswajać swoje lęki i się ich pozbywać, żyć dla siebie. Nikt za nas tego życia nie przeżyje. Nie tylko odkrywać w sobie nowe pasje, ale np. przywoływać uśpione - kiedyś np. tańczyłam; no to tańcz.

Kiedy pokolenia się spotykają i rozumieją, wiek przestaje mieć znaczenie. Liczy się człowiek, jego potrzeby, wartości i sytuacja, w jakiej się znajduje.

Komentarze