List otwarty mieszkańców wsi Łącko

Mieszkańcy wsi Łącka, gm. Pakość zwracają się z uprzejmą prośbą o postawienie znaku ograniczenia prędkości, lub przesunięcia znaku D-42 tj. obszar zabudowany. Prośba motywowana jest zwiększeniem bezpieczeństwa społeczeństwa, które notorycznie jest naginane przez rozpędzone auta. Na wskazanym w załączniku terenie powstało bardzo dużo nowych domków jednorodzinnych oraz Bistro, co zwiększyło ruch. Po drodze porusza się wiele rowerzystów, którzy niestety zmuszeni są aby uciekać do rowu przed rozpędzonymi autami. Przypadki wyprzedzania na „trzeciego" są nagminne, a widok rozjechanych zwierząt na poboczach jest już codziennością. Kilkukrotnie odcinek ten był zgłaszany na krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa, niestety bez odzewu i rezultatów.
W okresie wakacyjnym ruch rowerzystów i pieszych nasila się ze względu na nowo powstałe Bistro, Yacht Club, jezioro i pobliski las, które zachęcają do wycieczek. Ponadto w tym roku planowana jest budowa placu zabaw dla dzieci na terenie „niezabudowanym". Dojście/dojazd rowerem z dzieckiem na plac będzie się wiązał z narażaniem na niebezpieczeństwo.
W związku z powyższym prosimy o rozważenie budowy ścieżki pieszo rowerowej.
Uważamy, że ograniczenie prędkości na tym odcinku zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, oraz innych uczestników ruchu drogowego. Prosimy o rozwiązanie problemu i przychylenie się do naszej prośby, niżej podpisani mieszkańcy Łącka.

Temat ten jest poruszany od 2019 r. Oto korespondencja w tej sprawie
Interpelacja z 2019 roku  ;  Interpelacja z 2022 roku

W dniu 02 sierpnia 2023 roku Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Inowrocławiu Maciej Wojtysiak odpisał

"Odpowiadając na pismo znak KIO.7226.19.2023 19 lipca 2023 r. (data wpływu do jednostki 28 lipca br.) Zarząd Dróg Powiatowych w Inowrocławiu informuje, że wniosek w części dotyczący zmiany stałej organizacji ruchu w ciągu drogi kategorii powiatowej nr 2507C w m. Łącko został przekazany do Starosty Inowrocławskiego jako organu zarządzającego ruchem celem jego rozpatrzenia.
Jednocześnie ZDP informuje, że budowa ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu drogi powiatowej nr 2507C na wskazanym odcinku wymaga zabezpieczenia środków finansowych zarówno na wykonanie dokumentacji projektowej jak i na realizację zadania. W związku z tym zadanie zostanie ujęte w propozycjach budżetowych, a rozpatrzone przez Zarząd Powiatu Inowrocławskiego w nowej kadencji samorządu .."

 

Komentarze 2

A.R
Dla Pakości najważniejsze to: Budowa kolejnych boisk sportowych w Jankowie, gm. Pakość, budowa odcinka drogi gminnej Kościelec – Węgierce oraz drogi gminnej do mostu w m. Dziarnowo, ścieżka rowerowa z Rybitw do Inowrocławia. Zrobić referendum i przejść do gminy Złotniki Kujawskie tam gdzie jest parafia
Realista
Większość interpelacji radnych w tej kadencji zostało, mówiąc wprost „olanych”, więc nie liczyłabym na realizację postulatu. Radny Powiatowy z Pakości nie kiwnie palcem na Gminę Pakość

Warto przeczytać